remove
Tips & Tricks 5-3-2024 7 Dakikalık Okuma

Çantaların Ömrünü Uzatan Yöntemler

 • 47
 • Çantalar oldukça geniş kullanım alanına sahip parçalardır. Kıyafetlerin tamamlayıcısı olabilecekleri gibi önemli bir aksesuardırlar. Günlük kullanımdan özel günlere kadar her durumda sıklıkla tercih edilen çantaların doğru şekilde kullanılması da oldukça önemlidir. 

  Çantalarınızı muhafaza ederken özenli davranmak yanı sıra bazı bakım ve temizlik hususlarına dikkat ederek uzun seneler sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz. Bu yazımızda çantaların ömrünü uzatmak için önemli tavsiyeler vereceğiz.

  Çantalarınızı Uygun Şekilde Saklayın

  Çanta sadece aksesuar olarak değil, eşyaları güvenle taşımak için de kullanılır. İşlevselliği ile tercih edilen çanta seçenekleri, hayatın birçok alanında büyük bir yardımcıdır. Ancak çantaları uzun süre kullanmak için uygun saklama şekillerine dikkat etmek gerekir.

  Çantaları saklamanın yolları arasında toz torbası ve kumaş kaplama ile muhafaza etmek yer alır. Çantayı kullanmadığınız zamanlarda özel kaplamasının içine koymanız oldukça önemlidir. Bu sayede çanta toz ve güneşten korunacaktır. Ancak toz torbası nefes alabilen nitelik taşımalıdır.

  Çantanın düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bunun için yumuşak ve nemli bir bez kullanarak, yüzeydeki tozları silebilirsiniz. Eğer deri çanta ise sıradan temizleyiciler yerine deri malzemeye uygun ürünler kullanabilirsiniz. 

  Çantaların saklanacağı alanın iyi şekilde havalandırılması oldukça önemlidir. Bunun için hava alabilen bir ortamda saklamak uzun ömürlü kullanım imkanı yaratması açısından önemlidir.

  Çantanın formunu koruması için içine kâğıt parçaları yerleştirebilirsiniz. Fakat kâğıtların renksiz olması gerekir. Aksi takdirde çantanın iç yüzeyinde boyanmalar meydana gelebilir. Özellikle açık renkli deri çantaları saklarken, farklı bir ürünle temas etmemesi gerekir. Çünkü açık renkler kolayca boyanarak, çantanın estetik görünümüne olumsuz etki eder.

  Çantalarınıza Düzenli Bakım Yapın

  Çantanın ömrünü uzatmak için düzenli olarak bakımlarını yapmak gerekir. Özellikle çanta, deri ya da süet malzemeden üretildiyse bakımları aksatmamak oldukça önemlidir. Bu tarz çanta türleri yumuşak yapıdan oluşur. Bu durum kullanım esnasında daha fazla dikkat etmeyi önemli kılar. Ayrıca çantanın içine sert cisimler ve kimyasal ürünler koymamak da dikkate alınması gereken detaylar arasında yer alır. Genellikle alkol içeren parfüm, dezenfektan ve kolonya gibi ürünler aktığında renklerde bozulma meydana gelmesine yol açabilir.

  Deri, suni deri, süet vb. malzemelerden üretilen çantaların içinde yağ bulunur. Bu yağ, zamanla elastik yapısını kaybedebilir. Bu durumda deride çatlaklar oluşarak, kalıcı bir deformasyon meydana gelir. Bunun önüne geçmek için deriye düzenli olarak bakım yapmak gerekir. Deri bakımı için balmumu özlü waxlar uygun bir çözümdür. Eğer wax yoksa vazelin ya da tatlı badem yağı da kullanabilirsiniz. Ürünü çantaya uygularken pamuklu bez ya da süngerden yardım alabilirsiniz. Çantanın yüzeyine sürülen ürün, deriye gerekli bakımı

  yapmak için yeterlidir. İşlem sonrası çanta elastik yapısını geri kazanır. Canlı bir görünüm kazanmak için deri cilaları kullanabilirsiniz.

  Süet malzemeden oluşan çantalarda temizlik ve bakıma büyük özen göstermek gerekir. Süet temizliğinde nemli bir bezden yardım alabilirsiniz. Yüzeyine zarar vermemek için özellikle mikrofiber bezlerden kullanılması da tavsiye edilir. Çantanın bakımlarını ayda bir olacak şekilde yaparak, uzun süre sorunsuz kullanım olanağından faydalanabilirsiniz.

  Çanta Alırken Kalitesine Dikkat Edin

  Çanta alırken kalitesine dikkat etmek gerekir. Bu nedenle ilk olarak çantanın hangi malzemelerden üretildiği incelenir. Dayanıklılık ve şıklık açısından kullanım amacınıza uygun deri, kanvas, suni deri gibi malzemeler arasından seçim yapabilirsiniz.

  Çantanın kalitesini ortaya koyan detaylar arasında dikişleri yer alır. Kaliteli çantaların dikişleri düzenli ve sıktır. Dikişler ne kadar düzgünse kullanım ömrü de o kadar uzun olur. Aynı zamanda çantanın kalitesi, fermuarı ve tokalarındaki detaylarla da ortaya çıkar. Bu parçaların yüksek kaliteli malzemelerden yapılmış olması oldukça önemlidir. Bu sayede çantayı daha güvenli bir şekilde uzun süre kullanabilirsiniz.

  Çantanın genel görünümüne etki eden detaylar arasında aksesuarları yer alır. Rengi solmayan, sağlam ve paslanmayan aksesuarın tercih edilmesi gerekir. Çantanın işlevselliği oldukça önemli bir detaydır. Bu nedenle iç düzene ve ceplere dikkat edilir. Kaliteli çantalar, kullanıcıyla pratiklik sunar. Fonksiyonellik ortaya koyan cepler, düzenli bir görünüm ortaya koyar. Fonksiyonel ve şık askılı bej çanta aradığınız ürün olabilir.

  Kaliteli çantalarda renkler oldukça göz alıcı bir canlılığa ve gerçekliğe sahiptir. Bu renkli çantalar uzun süre ilk günkü gibi görünür. Dolayısıyla çantanın renklerine bakarak da kalitesi hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Kaliteli çantalarda rahatlığa büyük önem verilir. Tutma kolları ve saplar, kullanıcının konforunu ön planda tutar. Çanta ne kadar kaliteliyse kullanımı da o kadar rahattır.

  Çantanızın Ağırlık Kapasitesini Aşmayın

  Çanta kullanımında bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Bunlardan bir tanesi de ağırlık kapasitesine uygun hareket etmektir. Çantayı gereğinden fazla doldurmak, kullanım ömrünü kısaltır. Ayrıca ağırlık kapasitesinden fazla doldurulan çanta, sağlığı da olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle çantanın kapasitesini doğru şekilde değerlendirmek gerekir.

  Çanta kapasitesini belirleyen unsurlar arasında üretildiği malzeme ve dikiş kalitesi yer alır. Belirli ağırlık sınırlamasına sahip olan çantalara aşırı yüklenmek, dikişlerin çözülmesine yol açar. Bu durumda omuz askıları zorlanarak, deforme olur. Ayrıca çoğu durumda fermuar da zarar görür.

  Çantada gereksiz yere ağırlık yapan eşyaları taşımaktan kaçınmak gerekir. Eğer çok gözlü bir çantanız varsa ilgili bölümlere eşyaları yerleştirebilirsiniz. Genel olarak küçük bölmeler anahtar ve cüzdan için uygundur. Daha büyük bölmeler ise krem, güneş gözlüğü, kartlık gibi eşyalara ayrılır. Küçük bir çanta kullanıyorsanız içine günlük olarak gerekebilecek temel malzemeleri yerleştirebilirsiniz. Eğer çantanız daha genişse eşya taşıma konusunda daha esnek davranabilirsiniz.

  Siz de sarar.com üzerinden birbirinden kaliteli ve işlevsel çanta seçeneklerine göz atabilirsiniz. Bu sayede kıyafet kombinlerinizi işlevsel bir şekilde tamamlayarak, uzun ömürlü bir seçim yapabilirsiniz. Hem yeniliklerden hem de kampanyalardan haberdar olmak için e-bültenimize abone olabilirsiniz.

  Diğer Makaleler