remove
Tips & Tricks 14-8-2023 5 Dakikalık Okuma

Havluların Yumuşaklığını Korumanın Püf Noktaları

 • 497
 • Havlular sadece birer tekstil parçası gibi görünse de aslında günlük rutinimizdeki yumuşak ve tatlı dokunuşlarımızın sembolüdür. Sabah uyandığımızda, serin bir duş sonrasında veya yoğun bir günün ardından havlular her an yanımızdadır. Hissettiğimiz o sıcaklık ve konfor duygusu sayesinde stresli anlarımızı unutarak kendimizi güvenli bir limanda buluruz. Bir havlunun günün her anında bizlere konfor sağlamasındaki en önemli unsur yumuşak olmasıdır. Bu nedenle havluların yumuşak dokusunu korumak önemlidir.

  Doğru Havlu Seçimi: Malzeme ve Kalite

  Rutinlerimizin vazgeçilmez bir parçası olan havlu seçimi yaparken malzeme ve kalite faktörlerinin ne kadar önemli olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Günlük kullanım için tercih ettiğimiz ya da misafirlerimize sunduğumuz özel havlular doğru malzemeden yapılmış ve kaliteli ise banyo deneyimimiz tam anlamıyla mükemmelleşir. Pamuk, bambu veya mikrofiber gibi doğal ve sentetik malzemeler, havlunun dokusunu, yumuşaklığını ve emiciliğini belirleyen faktörlerdir. Her malzemenin kendine özgü özellikleri mevcuttur. Pamuk, doğal lifleri sayesinde yumuşak ve cilt dostu bir malzemedir. Suyu hızlı şekilde emdiği gibi hızlı bir şekilde de kurur. Bambu elyafı antibakteriyel özellikleri ile ön plana çıkar. Ayrıca ultra yumuşak bir dokuya sahiptir. Mikrofiber havlular ise ince elyaflardan yapıldığı için olağanüstü emici özellikleri ile bilinirler.

  Malzemenin yanı sıra havlunun kalitesi de önemlidir. Kaliteli bir havlu uzun ömürlü olduğu için yıllarca kullanılabilir. Dokuma yoğunluğu, yumuşaklık, işçilik ve renk haslığı gibi detaylar havlunun kalitesini belirleyen önemli unsurlardandır. Moda trendlerine uygun olarak tasarlanmış kaliteli havlular ile banyonuza estetik bir dokunuş katmak ve her detayda konforu hissetmek için Sarev havlu koleksiyonuna göz atabilirsiniz.

  Havluların Yumuşak Kalması İçin Nasıl Yıkanmalı?

  Yumuşacık havlulara sarılmak, günün yorgunluğunu üzerinizden atmanın en tatlı yollarından biridir. Ancak zamanla havlularımızın cildimize masaj yapıyormuşçasına yumuşak hissettiren özelliği kaybolabilir. Havluların yumuşak kalmasını sağlamak için yıkama işlemi sırasında aşağıdaki detaylara dikkat edebilirsiniz.

  • Yıkama sırasında havlularınız için sıcak su yerine ılık su kullanmaya özen gösterin. Böylece onların renklerinin solmasını önleyebilirsiniz.
  • Aşırı deterjan kullanmak yerine az miktarda ve kaliteli bir deterjan kullanmayı tercih edin.
  • Yumuşatıcı, havlulara ekstra bir yumuşaklık ve hoş bir koku sağlar. Bu nedenle her yıkamada yumuşatıcı veya nane yağı gibi doğal yağlar kullanabilirsiniz.
  • Havlularınızı kurutma makinesinde yüksek ısıda kurutmak yerine düşük sıcaklıkta kurutmayı tercih edin. Ayrıca doğrudan güneş almayan çamaşır ipine asarak da kurutabilirsiniz.

  Yıkama ve kurutma işleminin yanı sıra havluları ideal şekilde saklayarak da yumuşaklığı koruyabilirsiniz. Havlularınızı katlamak yerine rulo şeklinde sararak dolapta veya askılıkta muhafaza ettiğinizde havlularınız daha az kırışacağı için daha uzun süre yumuşak kalabilir.

  Havluların Yumuşaklığını Artırmak İçin Doğal Yöntemler

  Banyo rutinimizin vazgeçilmez bir parçası olan havlular zamanla sertleşerek yumuşaklığını yitirebilir. Havlularınızın yumuşaklığını artırarak onlara yeni bir hayat vermek için uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemler şunlardır:

  • Beyaz Sirke: Bir kâseye ılık su doldurarak içine biraz beyaz sirke ekleyin. Havlularınızı bu karışıma batırıp 20-30 dakika bekledikten sonra normal bir şekilde yıkayın. Havlularınızın harika bir yumuşaklık kazandığını göreceksiniz.
  • Tuzlu Su Banyosu: Sıcak su dolu bir küvete veya büyük bir kaba deniz tuzu ekleyerek havlularınızı burada 15 – 20 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile havlularınızı durulayın. Tuz, havlulardaki fazla deterjanı ve kireci çözerek havlularınızın yumuşacık olmasını sağlar.
  • Lavanta Yağı: Birkaç damla lavanta yağını yıkama suyuna ya da son durulamada deterjan gözüne ekleyin. Lavanta yağı havluların yumuşaklığını artırırken hoş bir koku da verir.

  Havluların Uzun Ömürlü Olmasını Sağlamak İçin İpuçları

  Havlular, banyodan sonra cildimizi kurutmaya yardımcı olan rahatlıkla kullanabileceğimiz önemli tekstil ürünleridir. Zamanla eskimeye başladıkları için kullanılamaz hale gelirler. Havlularınızın uzun ömürlü olmasını sağlamak için aşağıdaki ipuçlarını değerlendirebilirsiniz:

  • Havlularınızı düzenli ve doğru bir şekilde yıkayın. Yüksek sıcaklıkta yıkamak havlunun dokusunu ve rengini bozabilir.
  • Ağartıcı içerikli deterjan kullanmak havluların ömrünü kısaltır. Bu nedenle havlunun rengine ve dokusuna uygun kaliteli deterjanlar kullanın.
  • Havluları yumuşatmak için yumuşatıcı kullanın veya doğal yöntemlere başvurun.
  • Kurutma makinesi yerine doğal kurutma yöntemlerini tercih edin.
  • Asarak veya rulo şeklinde sararak depolayın.

  Banyo dekorasyonu ve kullanım bakımından pek çok avantajları bulunan havluları evinizde keyifle kullanmak için Sarar kalitesine güvenebilirsiniz. Benzersiz Sarev havlu çeşitleri arasından beğendiklerinizi satın almak için hemen sipariş verebilir, sizin için hazırladığımız yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenimize abone olabilirsiniz.

  Diğer Makaleler